close
Mobil

WhatsApp'a rakip yerli ve milli PTT Messenger geliyor

resized_b991c-1613_tur_picture_20180205_14518144_14518141

Babakan Yardımcısı ve Hkmet Szcs Bekir Bozdağ, ankaya Kk’nde, Babakan Binali Yıldırım bakanlığında gerekletirilen Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken dzenlediği basın toplantısında gazetecilere aıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Toplantıda, Ulatırma, Denizcilik ve Haberleme Bakanı Ahmet Arslan’ın, PTT Genel Mdrlğnce gelitirilen haberleme sistemi hakkında bilgi verdiğine iaret eden Bozdağ, bilgi gvenliği kapsamında milli zm olan, gvenli iletiim konusunda dıa bağımlılığı gideren, milli mhendislik imkanlarıyla gelitirilen, anlık mesajlama, anlık grup mesajlaması, sesli ve grntl grme, fotoğraf, video, konum ve dosya paylaımını tek bir platformda gvenli bir altyapıyla sağlayan, kurumların kendi gvenli ağları ve sunucularında alıan yeni bir haberleme sisteminin tanıtımının yapıldığını ifade etti.

Bozdağ, milli haberleme uygulaması PTTMessenger’a ilikin, unları syledi:

“Bu, bir nevi WhatsApp’ın yerli ve milli olanıdır. Yzde 100 yerli ve milli bir yazılım. Kamu kurumları bunu kullanacak, daha sonra vatandaların kullanımına aılacak. Herhangi bir veri, sunucuda depolanmadığı iin bu verilere ulamak mmkn olmayacaktır. WhatsApp’tan daha gvenli bir sistem gelitirildi. Bunun ilk uygulamasını da Sayın Babakanımız Zeytin Dalı Harekatı’nı yrten 2. Ordu Komutanımızla grntl Bakanlar Kurulu’nda konutu, Zeytin Dalı Harekatı’na ilikin gelimeler hakkında bilgi aldı, Mehmetiğimize ve komutanlarımıza baarı diledi. Hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyoruz. nemli bir değiim, nemli bir gelime.”

İlk denemeyi Babakan Yıldırım Hatay’a canlı bağlanarak yaptı

Babakan Binali Yıldırım, milli haberleme uygulaması PttMessenger ile ilk kez Zeytin Dalı Harekatı’nın sevk ve idaresinden sorumlu 2. Ordu’nun Hatay’daki harekat merkezine canlı bağlantı gerekletirdi.

Yıldırım, ankaya Kk’nde dzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı ncesinde milli mhendislik rn PttMessenger’ı tanıttı.

Zeytin Dalı Harekatı’nın sevk ve idaresinden sorumlu 2. Ordu’nun Hatay’daki harekat merkezine, Ulatırma, Denizcilik ve Haberleme Bakanı Ahmet Arslan’ın telefonundan canlı bağlantı gerekletiren Yıldırım, Bakanlar Kurulu toplantısının dzenlendiği salondan, 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel ile grt.

Babakan Yıldırım, milli haberleme programı PTTMessenger’ın tanıtımı kapsamında Zeytin Dalı Harekatı’nda grev alan kahraman askerlere selam gnderdi, baarı diledi.

Korgeneral Temel, bunun zerine “ok sağ olun Babakan’ım. Biz de yerli ve milli bir faaliyete ahit olduğumuz iin gurur duyduk. Her trl desteğiniz iin bata zatıaliniz olmak zere bakanlarımıza hrmetlerimizi arz ederiz.” karılığını verdi.

Babakan Yıldırım’ın “Grnt de bayağı net, znrlğ yksek bir grnt var. Bu da gzel bir rn olduğunu gsteriyor. Malum biz pazar gn oralardaydık, gerekli bilgileri aldık. Kısaca operasyon hakkında da Bakanlar Kurulumuza bir değerlendirme yaparsanız memnun olurum.” demesi zerine Korgeneral Temel, Trk Silahlı Kuvvetlerince, “hudutlar ile blgede gvenlik ve istikrarı sağlamak, Suriye’nin Afrin blgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEA mensuplarını etkisiz hale getirmek, blge halkını terr rgt yelerinin baskı ve zulmnden kurtarmak” amacıyla 20 Ocak’ta balatılan Zeytin Dalı Harekatı’na ilikin son bilgileri paylatı.

Harekatın planlandığı ekilde devam ettiğini bildiren Korgeneral Temel, “Hem askerimiz hem de sivil halkın zarar grmemesi iin her trl gayreti gsteriyoruz. nk Afrin halkı kardeimizdir, kaldı ki bu coğrafyada Krt, Arap, Acem btn halklar karde, dolayısıyla biz her trl hassasiyeti gsteriyoruz.” dedi.

Kimsesizlerin kimsesi olan Trkiye Cumhuriyeti’nin blge halkına her trl gıda ve sağlık yardımını yaptığına dikkati eken Korgeneral Temel, “Bizim hedefimiz tamamen terristlerdir. Harekatın sonunda da Afrin halkının, bu terristlerin baskı ve zulmnden de kurtulacağına inanıyoruz. Harekatımızı srat ve emniyet dengesiyle imkan, zaman, mekan faktrlerini dikkate alarak, terrist durumu, hava ve arazi artlarıyla birlikte değerlendirerek sevk ve idare ediyoruz. Destekleriniz iin ok sağ olun.” ifadelerini kullandı.

Babakan Yıldırım, “Teekkr ediyoruz. Biz de sizlere baarılar diliyoruz. Kahraman Mehmetiğe de baarılar diliyor, alınlarından pyoruz. Kolay gelsin, Allah yardımcınız olsun. Arkadalarımızın da selamı var.” diyerek grmeyi tamamladı.

PTTMessenger nedir?

Milli mhendislik rn PTTMessenger’ın, milyonlarca kiinin grntl ve yazılı olarak anlık mesajlamasına imkan tanıyan WhatsApp’a rakip olması bekleniyor.

Milli ve gvenli kurumsal anlık mesajlama aracı olarak kullanılabilecek PTTMessenger’ın, bilgi gvenliği kapsamında milli zm olduğu iin gvenli iletiimle dıa bağımlılığı gidermesi ngrlyor.

Sesli ve grntl mobil uygulaması olan PttMessenger, ileri gvenlik teknolojileri barındırıyor.

Uygulama ile dosya ve medya gnderimi yapılabilecek, lokasyon paylaımı da gerekletirilebilecek.

PttMessenger, kurumlarda ya da milli bulut sisteminde barındırılabilecek.

PTTMesenger nasıl indirilir?

u an test aamasında olan PTTMesenger, ilerleyen zamanlarda tm kamuoyuyla paylaılacağı belirtiliyor. PTTMessenger’ın yakın zamanda tm platformlarda aktif olması bekleniyor.

Tags : Pttslider
Osman Özaydın

The author Osman Özaydın

Ben Osman Özaydın. Teknotrip.net'in Kurucusuyum. Aynı zamanda bir çok girişimim var ve dahil olduğum projeler var. Ben aslında bir yazılımcıyım ama teknoloji editörlüğü de yapıyorum. Şuanda Nişantaşı Üniversitesinde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü okuyorum. Her zaman diyorum burada da diyorum; Küçükten başla, hayatını kodla! Lütfen çocuklarınıza kodlamayı sevdirin ve öğretin.

Leave a Response