close
Web

Microsoft Progressive Web Apps’ı Windows uygulamaları haline getiriyor

SurfaceHome_6_FeaturePivotPanel_1_SP4_V2

Android kullanıyorsanız, Chrome gezilerinizde Progressive Web App veya ikisi ile karşılaşmış olabilirsiniz . Aşamalı Web Uygulamaları (Android’in yerli “Anında Uygulamalar” ı ile karıştırılmamalıdır), web sitelerinin çevrimdışı veya kesintili bağlantılarla daha iyi çalışmasını sağlamak için nispeten yeni web teknolojilerini kullanır ve genellikle bildirimleri kapatmak gibi yerel özellikleri taklit eder. Örneğin, Twitter ve Flipboard’un her ikisinde de Android ana ekranınıza koyabileceğiniz PWA’lar var ve kurulum güçlüğü çekmeden hafif uygulamalar gibi davranıyorlar.

Eh, Microsoft harekete geçmek istiyor . Gerekli web teknolojilerini destekleyen Edge’in yeni bir sürümüyle Windows 10’a Progressive Web Apps (pek çokları övgüyle karşılanan web siteleri olan Universal Windows Platform uygulamalarıyla karıştırılmamalıdır) getiriyor. Microsoft ayrıca yüksek kaliteli PWA’ları Microsoft Store’a eklemeye başlayacak ve geliştiriciler de PWA’larını incelemeye gönderebilecekler.

Microsoft’un kendi Visual Studio Kodu gibi Electron uygulamalarının aksine, PWA’lar yerel olarak işletim sistemine bağımlı kod içeremezler. Daha iyi önbellekleme, bildirimler ve arka plan işlevleri ile web siteleri oluşturacak. Bununla birlikte, bir sürü Electron uygulaması yalnızca bir OS bağlı bir web sitesidir ve bunların birçoğuna ileride PWA’lara geçebilme olasılığı vardır.

Aşamalı Web Uygulamaları, şimdi Windows 10’un son Windows İnsider Programı yapılarında çalışıyor ve herkese varsayılan olarak “bu yılın sonunda gönderilecektir”.

Tags : ElectronPWAsliderWebwindows
Osman Özaydın

The author Osman Özaydın

Ben Osman Özaydın. Teknotrip.net'in Kurucusuyum. Aynı zamanda bir çok girişimim var ve dahil olduğum projeler var. Ben aslında bir yazılımcıyım ama teknoloji editörlüğü de yapıyorum. Şuanda Nişantaşı Üniversitesinde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü okuyorum. Her zaman diyorum burada da diyorum; Küçükten başla, hayatını kodla! Lütfen çocuklarınıza kodlamayı sevdirin ve öğretin.

Leave a Response