close
Genel

‘Kıyamet günü’ için inşa edilen depoyu su bastı

resized_7a549-19b28644svalbardglobalseedvault001000x562

Tüm dünyayı etkileyebilecek bir felakete karşı tedbirli olmak için 2008’de inşa edilen Global Tohum Deposu’nu su bastı. Norveç’te inşa edilen deponun girişi buzulların erimesiyle su altında kaldı ve giriş çıkışlar neredeyse imkansız hale geldi.

Bilim insanları, tüm dünyayı etkileyebilecek bir felaket karşısında tedbirli olmak için bir tohum deposu inşa etmişti. 2008 yılında küçük bir Norveç adası olan Spitsbergen’de inşa edilen bu tesiste, yeryüzündeki birçok bitkinin tohumu bulunuyor. Olası bir felakette ve yok olan bitki türüne karşı bu tohumlar kullanılarak yeniden besin zincirinin oluşturulması hedefleniyor.

Global Tohum Deposu olarak adlandırılan bu deponun başı bu aralar belada. Zira adanın soğuk iklimi, küresel ısınmaya yenik düştü. Norveç hükümeti, bölgede yükselen sıcaklıklar nedeniyle buzulların eridiğini ve yağmurlardan kaynaklı sel felaketlerinin meydana geldiğini ifade etti.

Bu nedenle tohum deposuna giriş çıkışlar neredeyse imkansız hale geldi. Hiç hesapta olmayan buzul erimesi, böylece kusursuz görünen projeyi sıkıntıya sokmuş oldu.

Hükümet yetkilileri konuyla alakalı şu açıklamada bulundu:

Büyük miktarda su tünelin girişine hücum etti ve sonra da buza dönüştü, içeri girdiğinizde buzulların içi gibi görünüyordu. Buz kütleleri kırılarak çıkarıldı ve neyse ki içeri giren su tohumları etkilemedi.

İçeri giren suyun tohum deposunu etkilememesi şimdilik sevindirici gözüküyor. Fakat deponun gözlem altında tutulacağı ifade ediliyor.

Tags : Global Tohum DeposuKıyamet GünüNorveç
Osman Özaydın

The author Osman Özaydın

Ben Osman Özaydın. Teknotrip.net'in Kurucusuyum. Aynı zamanda bir çok girişimim var ve dahil olduğum projeler var. Ben aslında bir yazılımcıyım ama teknoloji editörlüğü de yapıyorum. Şuanda Nişantaşı Üniversitesinde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü okuyorum. Her zaman diyorum burada da diyorum; Küçükten başla, hayatını kodla! Lütfen çocuklarınıza kodlamayı sevdirin ve öğretin.

Leave a Response