close
GenelWeb

Kablosuz Ağ Güvenliği İçin WPA3 Güvenlik Protokolü Duyuruldu

6e70575a9e0337e218adff0c1ad4f608c838acde

Herhangi bir kablosuz internet ağına bağlanmış olan kişiler, Kablosuz Korumalı Erişim ya da kısaltılmış adı ile WPA güvenlik protokolünü görmüş ya da duymuşlardır. Wi-Fi Alliance (Wi-Fi İttifakı), CES 2018’de yeni güvenlik protokolü WPA3’ü duyurdu.

Yeni WPA3 güvenlik protokolüne uygun cihazlar 2018 yılında yavaş yavaş piyasaya sürülürken Wi-Fi Alliance, 2004 yılında yayınlanan ‘yaşlı’ WPA2 protokolünde de bazı iyileştirmeler gerçekleştirdi.

Wi-Fi Alliance’ın gerçekleştirdiği iyileştirmelerin başında, kamusal ağlarda gizlenmiş olan siber korsanların kablosuz ağlar aracılığı ile gerçekleştirilen iletişimi dinlemelerini engelleyen kişiselleştirilmiş veri şifreleme bulunuyor.

Daha da önemlisi WPA3 güvenlik protokolü, ağ şifresinin tahmin edilmesini zorlaştıracak. Birisi kablosuz ağın şifresini tahmin etmeye çalıştığında WPA3, bağlantı noktasına ya da yönlendiriciye bir kişinin kablosuz ağ şifresini tahmin etmeye çalıştığına dair bildirim gönderir ve tahmin sayısına bir sınır getirme seçeneği sunar.

 Ayrıca Wi-Fi Alliance’ın açıklamasına göre WPA3, hükumet ve diğer güvenli ağların savunmasına yardımcı olmak için Ulusal Güvenlik Sistemleri Komitesi’nin Ticari Ulusal Güvenlik Algoritması (CNSA) ile uyumlu 192 bitlik bir güvenlik paketi de barındırıyor.
Tags : öneçıkanGünevlikKablosuz AğsliderWpa3
Osman Özaydın

The author Osman Özaydın

Ben Osman Özaydın. Teknotrip.net'in Kurucusuyum. Aynı zamanda bir çok girişimim var ve dahil olduğum projeler var. Ben aslında bir yazılımcıyım ama teknoloji editörlüğü de yapıyorum. Şuanda Nişantaşı Üniversitesinde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü okuyorum. Her zaman diyorum burada da diyorum; Küçükten başla, hayatını kodla! Lütfen çocuklarınıza kodlamayı sevdirin ve öğretin.

Leave a Response