close
Girişimcilikİnceleme

Google’ın Sessiz Sedasız Geliştirilen İşletim Sistemi Fucshia, Logosunu Değiştirdi

Google-Fuchsia
Google uzun süredir Fucshia isimli bir işletim sistemi geliştiriyor. Ne mobil ne de tam masa üstü için geliştirilen sistem için ileride Android ve Chrome OS’un yerini alacağı söylentileri mevcut. Fucshia, geçtiğimiz gün logosunu değiştirdi.

Google, uzun süredir Fucshia isimli bir işletim sistemi geliştiriyor. Açık kaynak kodlu ortama verdiği destekle bilinen firma, Linux tabanlı olan Chromium ve Android gibi iki işletim sisteminin de mimarı. Ancak, Fucshia’nın bunlardan farkı hem mobil hem de masa üstü bilgisayarlarda kullanılabilmesi için firmanın özel bir çekirdek üzerine geliştirdiği işletim sistemi olması.

Geçtiğimiz yıl Google’ın Git’indeki kod deposunda görülen Fucshia, son bir yıldır açık kaynak kodlu olarak daha yoğun bir geliştirilme dönemi geçiriyor. Fushia’nın Github hesabında daha önce aşağıdaki pembe kare logosu mevcuttu. Bu logo güncellenerek bir daireden dışarı taşan “8” şeklindeki yeni haline bürünmüş. Logonun rengi, tabii ki de sistemin ismi gibi pembe ve mor renklerin karışımı olan fuşya.

Google Fucshia hakkında birçok dedikodu mevcut. Linux çekirdeği temelli değil, buna rağmen açık kaynak kodlu olarak geliştiriliyor. Ne Android gibi mobil, ne de Chrome OS gibi dizüstü için geliştirilmiş. Hala deneysel olarak tanımlanan sistem için ileride, Android ve Chrome OS’in yerini alacağı gibi dedikodular sıkça dile getiriliyor.

Osman Özaydın

The author Osman Özaydın

Ben Osman Özaydın. Teknotrip.net'in Kurucusuyum. Aynı zamanda bir çok girişimim var ve dahil olduğum projeler var. Ben aslında bir yazılımcıyım ama teknoloji editörlüğü de yapıyorum. Şuanda Nişantaşı Üniversitesinde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü okuyorum. Her zaman diyorum burada da diyorum; Küçükten başla, hayatını kodla! Lütfen çocuklarınıza kodlamayı sevdirin ve öğretin.

Leave a Response