close
Web

E-ticaret sitelerine uyarı

e-ticaret-sitesi-kurmak

1 Aralık’ta hizmete giren Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) kayıtlarının bu ay sonuna kadar tamamlanması gerekiyor. Kayıt ve bildirim yükümlülüklerini yerine getirmeyen işletmelere 5 bin liradan 20 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak. Elektronik ticarette güven ortamını tesis etmek amacıyla uygulamaya konulan ETBİS ile kayıt dışılığın önüne geçilmesi hedefleniyor.

Konuyla ilgili uyarılarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, elektronik ticaret yapan işletmeleri ETBİS’e kayıt ve bildirim yükümlülüklerini yerine getirmeleri konusunda uyardı. Türkiye’nin yaklaşık 50 milyon internet kullanıcısıyla e-ticaret potansiyelinin oldukça yüksek olduğuna dikkati çeken Tüfenkci, ETBİS ile elektronik ticaret hacminin artırılabilmesi için öncelikle tüketicilerin güven algısının iyileştirilmesi gerektiğini kaydetti.

SON TARİH 31 ARALIK

İşletmelerin idari yaptırımla karşı karşıya kalmamaları için 31 Aralık’a kadar kayıt ve bildirim işlemlerini ‘www.eticaret.gov.tr’ üzerinden tamamlamaları gerekiyor. Kayıt ve bildirim yükümlülüklerini yerine getirmeyenler, bundan sonraki süreçte Maliye Bakanlığı ve ilgililerce yakondan takip edilecek.Elektronik ticaret yapan gerçek veya tüzel kişiler, faaliyete başlamadan önce ETBİS’e kayıt olacak ve faaliyette bulundukları internet sitesi, mobil site veya mobil uygulamaları Bakanlığa bildirecek.

  • e- alışveriş istatistiği oluşturacak
  • SETBİS’e kaydolan ve bildirimde bulunan işletmelerin internet adresleriyle Bakanlıkça gerekli görülen diğer bilgiler bu adresten yayınlanarak vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi sağlanacak. Bakanlık bu kapsamda, e-ticaret istatistikleri oluşturmayı planlıyor. Ticaret işletmelerine ait internet adresi, ticaret unvanı ve MERSİS numarası gibi bilgilere bu sistem sayesinde kolaylıkla erişebilecek.
Tags : AlışverişEticaretöneçıkan
Osman Özaydın

The author Osman Özaydın

Ben Osman Özaydın. Teknotrip.net'in Kurucusuyum. Aynı zamanda bir çok girişimim var ve dahil olduğum projeler var. Ben aslında bir yazılımcıyım ama teknoloji editörlüğü de yapıyorum. Şuanda Nişantaşı Üniversitesinde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü okuyorum. Her zaman diyorum burada da diyorum; Küçükten başla, hayatını kodla! Lütfen çocuklarınıza kodlamayı sevdirin ve öğretin.

Leave a Response